Ułaskawienie – film

Ułaskawienie – premiera filmu J.J.Kolskiego

Zapraszamy na premierowy pokaz najnowszego filmu Jana Jakuba Kolskiego – UŁASKAWIENIE. Zdobywcy trzech nagród na ostatnim Festiwalu w Gdyni: za scenariusz, kostiumy i najlepszą rolę kobiecą dla Grażyny Błęckiej-Kolskiej.

Spotkanie filmowe poprowadzi dziennikarka Dorota Kołodziejczyk.

Data: 22 lutego 2019 r.
Godz.: 19.00.
Miejsce: Aula im. bł. ks. J. Popiełuszki, ul. Dewajtis 3.

Bilety – w cenie 15 zł wkrótce dostępne on-line na stronie sklepu “Chrześcijańskie Granie”, a także stacjonarnie w dniu wydarzenia | www.chrzescijanskiegranie.pl

O FILMIE

Osadzona w realiach powojennej Polski historia zmagających się z żałobą rodziców, wyruszających ze swoim synem w ostatnią podróż, opowiedziana z perspektywy ich wnuka Jana. Syn Hanny i Jakuba,  żołnierz AK Wacław „Odrowąż” Szewczyk, zostaje jesienią 1946 roku zastrzelony przez UB. Po serii upokorzeń doznanych ze strony nowej władzy, bezczeszczącej zwłoki ich dziecka, Hanna i Jakub postanawiają zapewnić synowi godny pochówek w oddalonej o 500 km Kalwarii Pacławskiej. Podróż rodziców przez wciąż pogrążoną w powojennym koszmarze Polskę staje się metaforyczną wyprawą w głąb ludzkiej duszy i próbą stworzenia na nowo definicji człowieczeństwa w świecie, w którym sąsiedzi zwracają się przeciwko sobie, a nieoczekiwanym sojusznikiem może stać się dotychczasowy wróg.

SCENARIUSZ I REŻYSERIA: Jan Jakub Kolski
PRODUCENCI: Agnieszka Janowska, Paweł Kosuń, Jan Jakub Kolski, Aleksandra Michael
ZDJĘCIA: Julian A.Ch. Kernbach
CASTING: Marta Wojciechowicz
DŹWIĘK: Ivan Horak
SCENOGRAFIA: Paulina Korwin-Kochanowska, Urszula Korwin-Kochanowska
KOSTIUMY: Monika Onoszko
CHARAKTERYZACJA: Anna Nobel-Nobielska
W rolach głównych: Grażyna Błęcka-Kolska, Jan Jankowski, Michał Kaleta.

Grażyna Błęcka-Kolska
Aktorka filmowa i teatralna. Na początku kariery występowała w Teatrze im. Mickiewicza. W późniejszych latach należała do dwóch wrocławskich zespołów: „Drugiego Studia Wrocławskiego” oraz Teatru Współczesnego. Zagrała w przeszło 20 filmach i kilku spektaklach telewizyjnych, w wielu z nich kreując rozpoznawalne i wybitne postacie, zauważane i nagradzane na festiwalach filmowych. Współpracowała z takimi artystami jak: Janusz Gajos, Krzysztof Majchrzak czy Krzysztof Globisz.

Jan Jankowski
Aktor filmowy i teatralny, lektor. Początki jego kariery sięgają pracy w Teatrze Rozmaitości w Warszawie oraz Teatrze Polskim we Wrocławiu. Wystąpił w ponad 30 filmach, przeszło 40 serialach oraz kilkunastu spektaklach telewizyjnych – w tym m. in. w „Dekalogu” czy „Obywatelu świata”.

Michał Kaleta
Aktor filmowy i teatralny. Ukończył Wyższą Szkołę Teatralną we Wrocławiu. Od roku 2000 związany           z Teatrem Polskim w Poznaniu. Zagrał w kilkunastu filmach, etiudach oraz spektaklach telewizyjnych. Wystąpił m. in. w „De Facto”.

Michał Kowalski
Aktor filmowy i teatralny. Ukończył Akademię Teatralną w Warszawie. Od roku 2000 związany  z gdańskim Teatrem Wybrzeże, poprzednio z Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Zagrał w kilkudziesięciu filmach fabularnych, serialach oraz spektaklach telewizji.

OD REŻYSERA

 „Ułaskawienie” ma być obrazem bardzo osobistym. Chcę powołać się w tym filmie na życie moich dziadków – Anny i Jakuba. W ich losie wpisanym w panoramę losów polskich pierwszych lat po wojnie przechował się jakiś szczególnie przejmujący depozyt cierpienia, uporu, odwagi i… miłości. Przez lata uczyłem się historii o bohaterach; w Szkole Podstawowej w Popielawach, w liceum we Wrocławiu, na studiach, na ulicy. Zmieniały się ustroje, z nimi perspektywy, ale jedno pozostało niezmienne: pewność, że najodważniejszą kobietą, jaką kiedykolwiek poznałem, była moja babcia Hania, zaś mężczyzną mój dziadek Jakub.
Jan Jakub Kolski

artykuł na stronie dobrego Miejsca: http://dobremiejsce.org/ulaskawienie-premiera-filmu-j-kolskiego/
link do strony z biletami: https://www.chrzescijanskiegranie.pl/nowy/pl/c/Bilety/18

ulaskawienie_plakat

Start typing and press Enter to search